در تایپ فارسی و انگلیسی قواعدی وجود دارد که متأسفانه به‌دلیل عدم اطلاع، در اغلب متونی که توسط افراد نا‌آشنا تایپ می‌شود، رعایت نمی‌شود و علاوه بر غیر اصولی کردن کار باعث ایجاد مشکلات آزار دهنده‌ای نیز می‌شود. در زیر به نقل برخی از این قواعد اکتفا می‌کنیم:

۱- کاراکترهایی مانند کاما (،)، نقطه (.)، نقطه کاما (؛)، دو نقطه (:)، خط تیره (-)، علامت سؤال (؟)، علامت تعجّب (!) و سه‌نقطه (…) باید به صورتی تایپ شوند که قبل از آن‌ها فاصله (Space) نباشد و بعد از آن‌ها یک فاصله قرار بگیرد. مانند متن زیر (روی تصویر کلیک کنید):

رعایت این قانون علاوه بر زیباسازی متون، یک مشکل فنی رایج را هم حل می‌کند و نمی‌گذارد کاراکترهای فوق در ابتدای خط قرار بگیرند. مانند متن‌ زیر (کلیک کنید):

۲- هنگام قرار دادن عبارتی در داخل پرانتز ( )، گیومه « » و یا کروشه [ ]، در دو طرف بیرونی پرانتز، گیومه و یا کروشه باید یک فاصله (Space) و در دو طرف داخلی آن‌ها هیچ فاصله‌ای قرار نگیرد.
رعایت این قاعده هم یک علت فنی دارد: قرار نگرفتن پرانتز، گیومه و یا کروشه در محل نامناسب. مانند متن زیر:

۳- بین کلمات مجزا باید حتماً یک فاصله وجود داشته باشد، حتی بین کلمات انگلیسی و فارسی. به‌عنوان مثال:

۴- فاصله مجازی (نیم فاصله): یکی از مهم‌ترین کاراکترها در تایپ فارسی می‌باشد و در مواقعی کاربرد دارد که «یک کلمه دو قسمتی» را تایپ می‌کنیم (یعنی با وجود دو قسمتی بودن یک کلمه یا عبارت را تشکیل می‌دهند). در این حالت بین دو قسمت فاصله قرار نمی‌گیرد، اما سرهم نیز نوشته نمی‌شوند. به عنوان مثال:

یکی از مشکلات رایج در تایپ، جدا شدن دو قسمت عبارت‌های فوق هنگام قرار گرفتن در پایان خط می‌باشد. مثلاً «می» در انتهای خط  و «باشد» در ابتدای خط بعد قرار می‌گیرد؛ اما با استفاده از فاصله مجازی این مشکل نیز حل می‌شود.
در صفحه کلید استاندارد فارسی مایکروسافت، متأسفانه برای فاصله مجازی میان‌بری قرار داده نشده است. البته در صفحه کلید‌های اصلاح شده فارسی (صفحه کلید اصلاح شده فارسی برای ویندوز) برای فاصله مجازی میان‌برهایی مانند Shift+Space تعریف شده است.
حال اگر در سیستم ما فاصله مجازی، میان‌بر ندارد چه کنیم؟ اگر از نرم افزار Word استفاده می‌کنید، برای قرار دادن میان‌بر برای فاصله مجازی مسیر Insert>Symbol>More Symbols>Special Characters را طی کنید و No-Width Optional Break (همان فاصله مجازی) را پیدا کنید. اگر مقابل آن میان‌بری نوشته نشده است، آن را انتخاب کنید و روی دکمه Shortcut Key کلیک کنید و برای آن میان‌بری تعریف کنید. میان‌بر Ctrl+Space در این‌جا میان‌بر مناسبی است.░░░░░░░░░░░░░ مطالب دیگر این دسته ░░░░░░░░░░░░░░